Jako sprzedawcy na Amazonie skupiamy się głównie na ilości sprzedanych produktów. Na różnych grupach i portalach cały czas pojawiają się informację na temat osiągnięć sprzedażowych kolejnych osób – 10tys $ w miesiącu, 50tys $, 100tys $ itd. Bardziej doświadczeni zwracają uwagę, że od samej sprzedaży ważniejszy jest zysk, co jest prawdą. Jednak prawdą jest również to, że było już wiele biznesów, które przynosiły zysk a mimo to upadły.
Tak naprawdę chodzi nie o zysk ale o przepływ środków pieniężnych czyli tzw. cash flow.
Posiadać dobry cash flow oznacza, że w każdym momencie mamy możliwość zapłacenia rachunków, pokrycia kosztów reklam czy też inwestowania w swój zespół, narzędzia i szkolenia.
Czy masz problem żeby zapłacić za zakup towaru pod następne zamówienie? Czy Twój biznes nie rozwija się tak szybko jakbyś chciał? Jeżeli tak jest, to istnieje duże prawdopodobieństwo że Twój biznes ma problem z cash flow.
Oto 10 sposobów na poprawę cash flow w Twoim Amazon ( i nie tylko) biznesie.
- Zmniejsz ilość zapasów
Prognozuj zamówienia w taki sposób aby zabrakło Ci towaru dopiero gdy nowy towar dotrze do magazynu
- Zmniejsz MOQ ( minimal order quantity)
Mniejsze, częstsze zamówienia są zazwyczaj lepsze niż większe ale rzadziej składane. Dodatkowo zmniejszasz ryzyko poniesienia opłat związanych z długoterminowym przechowywaniem towaru w magazynach Amazona ( FBA Long Term Storage fees)
- Skróć czas przepływu materiału
Zmniejsz czas od złożenia zamówienia do sprzedaży towaru klientowi. Przykładowo omiń pośredników podczas transportu i organizuj transport bezpośrednio do magazynów Amazona lub staraj się wpłynąć na dostawcę by zmniejszał czasy opóźnień na produkcji.
- Negocjuj warunki z dostawcą
Jeżeli ilość zamawianego przez Ciebie towaru rośnie spróbuj wynegocjować lepsze warunki ze swoim dostawcą. Na przykład 0 $ z góry i całość płatności po 30 dniach od zakończenia zamówienia.
- Zmniejsz koszt wytworzenia produktów
Przykładowo negocjuj lepszą cenę za towar, poszukuj nowych dostawców, szukaj produktów mniej skomplikowanych w produkcji, zmniejsz koszty obsługi przez pośredników.
- Zwiększ cenę sprzedaży
Połącz zwiększenie cen z pomysłami z punktu 5 a wypracujesz większy zysk i będziesz dysponował większą ilością środków dla Twojej firmy
- Kontroluj koszt swoich reklam
Bardzo łatwo stracić pieniądze na reklamach jeżeli nie kontrolujesz tzw. ROI ( return of investment) czyli zwrotu z inwestycji w marketing
- Rozważnie wydawaj pieniądze
Twoje zasoby pieniężne są ograniczone dlatego sprawdzaj wszystkie wydatki aby być pewnym że są niezbędne
- Poszukuj różnych opcji finansowania
Możesz pokrywać swoje wydatki korzystając z kart kredytowych ale spłacaj je przed naliczeniem odsetek. Niektóre karty posiadają tzw. opcje cash back – wykorzystaj te pieniądze do inwestowania w swój biznes. Jeżeli potrzebujesz finansowania z dłuższym okresem spłaty porozmawiaj ze swoim bankiem o uzyskaniu pożyczki z niskim oprocentowaniem
- Wynajmuj aktywa
Komputery oraz inne aktywa biznesowe mogą być wynajmowane za miesięczną opłatę co jest lepszym rozwiązaniem niż kupowaniem ich i blokowanie w ten sposób nadmiaru gotówki.
Stosując powyższe rady powinieneś uwolnić dodatkowe rezerwy gotówki, które pozwolą na dalszy rozwój Twojego biznesu.