Skip to content
Menu
Przychód Pasywny
  • Strona główna
  • O blogu
  • Kurs
  • Platforma
  • Kontakt
Przychód Pasywny

Jak radzić sobie z nowym sposobem naliczania opłat za magazynowanie Long-Term ?

Opublikowano

Od 15 września Amazon wprowadza nowy sposób naliczania opłat za magazynowanie towaru ponad 6 miesięcy i dłużej. Do tej pory opłata była pobierana dwa razy w roku 15 lutego i 15 sierpnia. W tej chwili opłata będzie naliczana co miesiąc. Będzie to miało duży wpływ na to w jaki sposób należy prowadzić sprzedaż na Amazonie.

Poniżej możecie zobaczyć porównanie opłat jakie były do tej pory i nowych które zaczną obowiązywać od września

Zmiana spowodowana jest tym, że Amazon kładzie nacisk na to aby minimalizować ilość towaru w swoich magazynach, który długo sprzedaje się. Towar musi sprzedawać się a nie zajmować miesiącami miejsce w magazynie. Można było spodziewać się że taka zmiana wcześniej czy później zostanie wprowadzona. Z perspektywy sprzedawcy poprzedni system umożliwiał sytuację gdzie towar leżał na magazynie prawie rok a płaciliśmy jedynie opłatę za 6 miesięcy. Te czasy minęły. Dodatkowo nowy sposób naliczania opłat pozwoli Amazonowi rozwiązać problem masowych zleceń usuwania towaru źle sprzedającego się z magazynu FBA dwa razy w roku.

W celu weryfikacji czy nasz towar będzie podlegał nowej opłacie musicie wejść w:

  1. Menu Inventory
  2. Wybrać Inventory Planning
  3. Wyszukać FBA Inventory Age i kliknąć View details

Zobaczycie raport w którym pokazane zostaną produkty podlegające opłacie i jaka będzie przybliżona opłata w kolejnym okresie rozliczeniowym.

W przypadku gdy opłata, którą musicie zapłacić będzie wysoka możecie podjąć działania które spowodują, że albo jej nie zapłacicie albo przynajmniej zmniejszycie:

  1. Zmniejsz cenę – musisz być bardziej konkurencyjny. Jest to najprostszy sposób na rozruszanie sprzedaży
  2. Włącz promocję – jeżeli masz kilka produktów możesz zaproponować jeden produkt w promocji z drugim, możesz oferować kody promocyjne jeżeli klienci kupią więcej niż jeden produkt itp.
  3. Uruchom Amazon Sponsored Ads – jeżeli tego jeszcze nie zrobiłeś. Jeżeli już używasz to zwiększ koszt PPC
  4. Spróbuj optymalizować stronę produktu pod kątem słów kluczowych. Optymalizuj tytuł, opis, kluczowe cechy. Popraw zdjęcia
  5. Jeżeli to nie pomaga to zleć usunięcie towaru z magazynu FBA do innego magazynu zewnętrznego w którym możesz przetrzymać towar przez jakiś czas. Będzie to kosztowało 0,5$ za sztukę i być może bardziej opłaca się w twoim przypadku niż płacenie opłaty Long-Term
  6. W ostateczności możesz zlecić zniszczenie swoich produktów jeżeli nie widzisz potencjału w sprzedaży.

Miesięcznie naliczana opłata spowoduje, że należy skupić się na optymalizacji sposobu rotacji towaru w magazynach Amazona. Do tej pory wiele osób nie zwracało na tą opłatę uwagi ponieważ uważało że w ciągu roku na pewno dadzą radę sprzedać cały towar. Obecnie po upływie 6 miesięcy co miesiąc będą musieli zapłacić dodatkowy podatek. Warto więc zastanowić się nad wysyłaniem mniejszych partii do magazynów FBA w takim celu aby całą partię sprzedać w ciągu 6 miesięcy czyli około 180 dni. Wielkość partii będzie zależała od tego ile średnio dziennie sprzedajemy produktów. Zakładając, że dziennie sprzedajemy 5 sztuk nasza jednorazowa partia powinna wynieść 900 sztuk maksymalnie. Faktem jest również to, że jeżeli chcemy uzyskać lepszą cenę u dostawcy  to powinniśmy zamawiać z większym MOQ. Jeżeli importujemy to również pojawi się temat redukcji kosztów transportu.

Warto rozważyć w tej sytuacji scenariusz w którym zamawiamy większą ilość i transportujemy towar do pośredniego magazynu, z którego dopiero mniejsze partie będą trafiać bezpośrednio do FBA.

Tak więc otrzymaliśmy kolejny bodziec do tego aby optymalizować sposób w jaki zarządzamy naszym towarem i dbać o zdrowy przepływ pieniądza. Jak zwykle trzeba na te zmiany spojrzeć jako możliwość do zdobycia przewagi nad konkurencją.

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy

  • Dropshiping czy private label ?
  • Inwestowanie w spółki dywidendowe
  • Pomysł na biznes z małym budżetem
  • Jak zarabiać na reklamach outdoorowych ?
  • Pomysł na dochód pasywny – automaty sprzedające
EMAIL
Facebook
Facebook
TWITTER
Visit Us
Follow
YOUTUBE
©2025 Przychód Pasywny | Powered by SuperbThemes & WordPress